4 způsoby, jak se pečovatelé musí přizpůsobit „nové normalitě“ při izolaci

Getty Images/Tempura

Zoufalé časy si žádají zoufalá opatření. Přečtěte si, jakými 4 způsoby se pečovatel Marc Lawrence přizpůsobuje životu v sociální izolaci.

Nedávno jsem na svůj blog napsal článek o tom, co dělám, abych se udržel nohama na zemi a zůstal „normální“ v tomto období nejistoty a krize. Po několika týdnech sociálního distancování a s vyhlídkou minimálně dalších čtyř takových týdnů jsem mezi své „nástroje na zachování zdravého rozumu“ přidal několik nových věcí.

Dávejte si přestávky a vyhnete se vyhoření

Nepodceňujte fakt, že delší období intenzivního stresu může ovlivnit vaši schopnost jasně myslet a chovat se bezpečně. Být pečovatelem znamená, že se nestaráte jen sami o sebe, takže musíte být mimořádně opatrní. Minulý týden jsem například vařil v páře brambory. Odešel jsem od nich, nechal se rozptýlit jinými věcmi a, no, tohle byl výsledek:

Všichni samozřejmě děláme chyby, ale následky tohoto incidentu – pokud bych na něj nepřišel – by mohly být mnohem vážnější nyní než za „normální“ situace. Ohrozil jsem svoji rodinu, sebe i dům. Nehledě na brambory, které zapáchaly a byly nepoživatelné!

(S radostí mohu oznámit, že hrnec se zcela zotavil, jen houbička, která byly použita k jeho vyčištění, nadobro odešla do důchodu.)

Nyní, více než kdy dříve, musíme jako pečovatelé nalézt způsoby, jak odpočívat, relaxovat a dobíjet energii. Pro mě to bylo obzvlášť těžké, protože intenzita této celosvětové krize na mě nejvíc dopadá právě v těch několika minutách, které mám pro sebe. Když jsem něčím zaneprázdněn, tak na to tolik nemyslím.

Teď je ta chvíle

Kolikrát v životě jste si přáli mít čas splnit si nějaké své skryté přání?

„Možná napíši hru nebo román!“

„Možná se naučím malovat nebo hrát na klavír!“

„Vždycky jsem chtěl/a studovat historii starého Egypta!“ A tak dále.

Teď je ta chvíle, abyste některou z těch věcí udělali. Nenastavujte si laťku svých očekávání příliš vysoko. Jen si najděte něco, do čeho se můžete ponořit, a jděte do toho. Ať to bude cokoliv, měla by to být bezpečná aktivita – nezačínejte s lezením po skalách ani si nekupujte sadu na vypalování dřeva. Teď není vhodná doba na nehody.

Na internetu je obrovské množství kurzů (mnoho jich je teď zdarma) či knihovních zdrojů, které jsou dostupné on-line. Nemějte pocit viny – využijte toho a na 30 minut unikněte zprávám, viru a stresu. Dělám si kurzy na to, jak zvýšit dosah svého psaní a jak používat reklamu, abych pomohl přežít některým malým, místním podnikům v mém oboru.

Zůstaňte aktivní

Všichni mi pořád říkají, abych cvičil kvůli uvolnění stresu. Nejsem příliš aktivní člověk, ale rád hraji tenis a golf. To teď ale bohužel není kvůli sociálnímu distancování možné. Nařízení „Zůstaňte doma“, které nyní platí v části Spojených států, kde bydlím, jen minimálně ovlivnilo můj životní styl. Moje žena ale v posledních třech týdnech nemohla jít na fyzioterapii a terapeut ji ani nemohl navštívit doma.

Je to vážná komplikace, jejíž řešení je v nedohlednu.

Takže jsem minulý týden koupil ten samý recumbent trenažer, na kterém moje žena cvičí na klinice. Nebyl levný ani snadný na složení, ale teď vím, že si moje žena bude moci zacvičit aerobik. A kdo ví, možná to zkusím také! Zoufalá doba si žádá zoufalé prostředky. Takže když je v sázce zdraví mé ženy, pak jakékoliv vynaložené náklady (i trochu úsilí navíc) stojí za možný přínos.

Prozkoumejte nové sociální sítě

Pokud už vám bylo čtyřicet anebo víc, je velmi pravděpodobné, že vám jako přístupový bod na sociální sítě nejvíce vyhovuje Facebook a Twitter. Obě tyto sítě jsou ale plné zpráv o globální pandemii, politických zmatcích nebo jiných problémech.

Díky své 12leté dceři jsem objevil svět „alternativních“ sociálních sítí, kde skutečně létají drozdi, jako v Over the Rainbow! YouTube nabízí nepočítaně (a skutečně tím myslím, že je nelze spočítat) hodin zábavy. Nyní mě ohromně baví videa, u kterých bych se v minulosti cítil provinile a myslel si „Proč tímhle ztrácím čas?“, nebo kvůli kterým jsem huboval svoji dceru, že jí z toho „shnije mozek“.

Velmi vám doporučuji, abyste si našli rádce, který vám pomůže zorientovat se právě v této oblasti sociálních sítí – nejlépe dítě nebo teenagera. Ti vám pomohou vyhnout se skutečnému odpadu a budete si tak moci užívat kreativitu a energii, které YouTube nabízí.

Instagram a TikTok jsou trochu méně odstrašující, ale o nic méně pohlcující a matoucí, když nemáte učitele. V těchto světech se můžete obklopit lidmi, které obdivujete, kteří vás nabíjí energií a povzbuzují vás, kteří vás umí rozesmát a připomenou vám, že svět je pořád plný kreativity, pozornosti a humoru.

Moje dcera už je unavená z toho, jak pořád říkám, že jsem ohromen talentem nějakého člověka, a co bláznivého jsou lidé ochotni udělat pro popularitu na některém z těchto kanálů. Zábava s významným výukovým prvkem dělá z tohoto typu sociálních sítí mé oblíbené místo, kam mohu při sociálním distancování uniknout.

Zůstaňte v izolaci a v bezpečí!


Zdroje:

  • Jedinci, kteří napsali a vytvořili obsah tohoto článku a jejichž obrazy se v tomto článku objevují, získali za své příspěvky od společnosti Teva Pharmaceuticals honorář. Tento obsah představuje názory přispěvatele a nemusí nutně odrážet názory společnosti Teva Pharmaceuticals. Společnost Teva Pharmaceuticals nekontroluje, neovlivňuje ani neschvaluje žádný obsah související s webovými stránkami nebo sociálními sítěmi přispěvatele. Tento obsah je určen pro informační a vzdělávací účely a neměl by být považován za lékařské poradenství nebo doporučení. Před zahájením nebo změnou jakéhokoli léčebného režimu se poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým odborníkem.
  • Tento obsah byl původně publikován společností Teva na webových stránkách Life Effects, kde jsou k dispozici další články a obsah pro čtenáře z USA a Evropy.
  • Pouze pro obyvatele USA: https://lifeeffects.teva/us/
  • Pouze pro obyvatele EU: https://lifeeffects.teva/eu/
NPS-ALL-NP-00112. DUBNA 2020

Sdílejte tuto stránku na: