7 způsobů, jak se přizpůsobit životu v sociální izolaci

Getty Images / svetikd

Pro Roberta Joyce, přispěvatele z řad pacientů, který žije s RS a astmatem, není sebeizolace ničím novým. Objevte 7 způsobů, pomocí kterých zvládá své rutinní činnosti

Zmatek během posledních pár týdnů způsobený touto globální pandemií změnil tolik životů. Mnozí přišli o práci a všichni jsme byli nuceni se izolovat a přestat dělat hodně z věcí, které jsme předtím vždy považovali za samozřejmé.

Tohle píši v době, kdy se lidem v Británii doporučuje, aby zůstali doma a ven chodili jen kvůli nezbytným nákupům a vyhýbali se skupinám větším než dvě osoby. V mnoha dalších zemích je toto normou už týdny.

Pro mnoho lidí je tato změna v tom, jak řídíme svoje životy, obtížná, pro mě je to ale skoro normální. Během týdne typicky jdu jeden den do práce a pak je mým jediným sociálním kontaktem pár nákupů kvůli čerstvé zelenině.

I tato minimální interakce nyní zcela zmizela.

Z domu odcházím jedině proto, abych se dostal na čerstvý vzduch a možná na krátkou procházku, abych si udržel alespoň tu pohyblivost, která mi ještě zůstala.

Přesto se ale moje situace trochu změnila, takže používám následujících sedm strategií, které mi pomáhají se přizpůsobit ještě izolovanějšímu světu.

Dělejte rutinní činnosti

Je tak lákavé využít toto období jako dovolenou. Odpustím vám, když si budete potřebovat vzít pár dní na malou přestávku, ale nemělo by to ale trvat dlouho. Dopřejte si pauzu, ale pak se musíte vrátit k řádně strukturovanému dni.

Jednoduché věci, například to, že budete pět dní v týdnu vstávat v 8 hodin a dva dny v týdnu budete mít víkend, vám pomohou udržet si dojem normality. Obědvejte a večeřte v obvyklou dobu a vyhněte se mlsání a sladkostem.

Oblečte se a ustelte si postel

Zjistil jsem, že ačkoliv nikoho nepotkáte, je důležité si každý den ustlat postel, osprchovat se a obléknout se. Psychologicky mi to pomáhá odlišit volný čas a pracovní čas. Mé rozpoložení je lepší a mám pocit, že jsem něco udělal.

Ustláním postele jste splnili první úkol během dne. Může to být jen malý úspěch, ale nastavuje správný směr pro zbytek dne.

Mějte projekt

Pokud aktuální situace ovlivnila váš zaměstnanecký stav, je důležité, abyste se každý den něčemu věnovali. Všichni doufáme, že se tato situace zlepší a že každá země relativně brzy zvládne znovu nastartovat ekonomickou aktivitu. Zatím ale čekáme a měli bychom být produktivní a proaktivní.

Chcete se naučit nový jazyk nebo dovednost? Chcete si udělat online kurz v programování? Nebo prostě jen máte úkol v domácnosti, který jste odkládali, protože jste na něj nikdy neměli čas? No, tak teď ten čas máte. Zaměřte se na cíl a dejte každému dni smysl!

Abych nového cíle dosáhl, snažím se používat techniku SMART pro stanovení cílů. Existuje mnoho online zdrojů, které vysvětlují, jak to udělat efektivně.

Starejte se o své duševní zdraví

Je pravděpodobné, že si tato krize vybere svou daň na vašem duševním zdraví. Musíte dávat pozor, aby se to nestalo problémem.

Je několik věcí, které dělám, abych si udržel duševní pohodu. První je meditace. Dělám to už léta, téměř každý den po dobu 10–20 minut. Sdílel jsem tuto techniku mapování těla na svém osobním blogu. Zabere to kolem 12 minut a je to skvělý způsob, jak si vyčistit hlavu. Po meditaci udělám zápis do svého deníku, což mi pomáhá zpracovat myšlenky. (Pokud se chcete podívat, publikoval jsem to na Amazonu.)

Zde jsou některé klíčové věci, o kterých rád přemýšlím:

Za co jsem vděčný?

Jaký mám plán pro zbytek dne?

Jaké cíle a touhy mám v životě?

Co se stalo včera a jak to vnímám?

Na co teď myslím?

Rád si také zapisuji všechny emotivní myšlenky, které se během meditace mohly vynořit.

Fyzické zdraví

Vaše fyzické zdraví je stejně důležité jako to duševní. Nezbytné je cvičení, ale při sociálním distancování musíte být vynalézaví. Existuje mnoho online zdrojů, které nabízí plány na cvičení, takže si můžete vybrat z mnoha možností to, co je pro vás vhodné.

Dobu izolace také můžete využít ke zlepšení stravovacích návyků a napravení nějakých svých zlozvyků. Příliš mnoho pizzy a sycených nápojů vám neprospívá a nyní máte příležitost v kuchyni experimentovat. Udělejte si čas a najděte si dobré recepty, podle kterých si vše od začátku připravíte.

Samotného mě to bavilo a teď už se recepty řídit nemusím. Místo toho je používám pro inspiraci a sám si vytvářím něco nového. Když to chutná dobře, mám pocit, že jsem uspěl (pečené hranolky ze sladkých brambor jsou ÚŽASNÉ). Někdy jsem ale i způsobil katastrofu. Jednou jsem použil nakládané papriky v octě místo normálních paprik a tím jsem zničil narozeninovou večeři. Ale i to je součást procesu učení.

Dávejte pozor na používání sociálních sítí

Buďte opatrní se sociálními sítěmi. Mohou být skvělé jako způsob interakce a udržení kontaktu s ostatními, ale mohou se stát i zdrojem nepříznivých informací a negativních pocitů.

Je snadné pronásledovat králíka do nory negativity a ztratit tím několik hodin, aniž byste tím cokoliv získali. Podle mých zkušeností je důležité omezit čas strávený na Twitteru, Facebooku atd. Stanovte si čas na sociální sítě a používejte stopky, abyste jej dodrželi.

Nezapomeňte se bavit

Tohle jsem si nechal až nakonec, protože chci skončit něčím pozitivním. Je důležité mít také čas na zábavu. Můžete se dívat na seriál, číst knihu nebo se věnovat ručním pracem, které vás baví, jako je malování nebo práce se dřevem. Možná dokonce máte herní konzolu, kterou můžete použít.

Zábava také nemusí být drahá. Protože dlouho žiji s malým příjmem, začal jsem navštěvovat místní knihovnu, kde si půjčuji e-knihy a časopisy místo toho, abych je kupoval. Je to tak skvělý zdroj a je zdarma! A každý má doma tužku, tak proč si nepocvičit ruku kreslením?

Další možností je virtuální posezení u kávy. Domluvte si čas, použijte software pro videohovory a „potkejte se“ s ostatními u kávy. Posaďte se do pohodlného křesla a popovídejte si. Můžete to dokonce vylepšit a chatovat s několika přáteli najednou. Máme takové štěstí, že žijeme v době, kdy máme přístup k takovým technologiím.

Myšlenka na závěr

Toto období nepochybně přinese mnohé výzvy a nebude to vždy snadné. Budete se bát o svoje zdraví a bezpečnost. S velkou pravděpodobností se také objeví obavy o finanční situaci. Ano, vláda používá slova jako „izolace“ a „distancování“, ale má vás to pouze ochránit před virem.

Izolace neznamená být osamělý.

Všichni jsme v tom společně. Nejste v tom sami.


Zdroje článku:

  • Verywellmind.com. (2020). Smart Goals for Lifestyle Change. https://www.verywellmind.com/smart-goals-for-lifestyle-change-2224097
  • Jedinci, kteří napsali a vytvořili obsah tohoto článku a jejichž obrazy se v tomto článku objevují, získali za své příspěvky od společnosti Teva Pharmaceuticals honorář. Tento obsah představuje názory přispěvatele a nemusí nutně odrážet názory společnosti Teva Pharmaceuticals. Společnost Teva Pharmaceuticals nekontroluje, neovlivňuje ani neschvaluje žádný obsah související s webovými stránkami nebo sociálními sítěmi přispěvatele. Tento obsah je určen pro informační a vzdělávací účely a neměl by být považován za lékařské poradenství nebo doporučení. Před zahájením nebo změnou jakéhokoli léčebného režimu se poraďte s kvalifikovaným zdravotnickým odborníkem.
  • Tento obsah byl původně publikován společností Teva na webových stránkách Life Effects, kde jsou k dispozici další články a obsah pro čtenáře z USA a Evropy.
  • Pouze pro obyvatele USA: https://lifeeffects.teva/us/
  • Pouze pro obyvatele EU: https://lifeeffects.teva/eu/
NPS-US-NP-00614. DUBNA 2020

Sdílejte tuto stránku na: