Naše historie a současnost – v České republice

Počátky produkce léčivých přípravků v opavské lékárně U Bílého anděla sahají až do 1. poloviny 17. století. Kořeny současného moderního výrobního komplexu v Opavě-Komárově se dotýkají roku 1883, kdy zdejší lékárník PhMr. Gustav Hell založil společnost G. Hell & Comp. Ta po znárodnění v roce 1945 fungovala až do roku 1993 pod názvem Galena, než jsme ji prostřednictvím akvizice IVAX Corporation převzali v roce 2006 my. Jako její pokračovatelé se tak můžeme považovat za jednu z nejstarších farmaceutických firem ve střední Evropě.

V roce 2008 jsme se stali Investorem roku, neboť výrobní linka takzvaného Nového závodu v Opavě za více než 2 miliardy korun představovala největší investici do českého farmaceutického průmyslu po roce 1989.

Opava se teď může pochlubit nejmodernějším výrobním provozem na výrobu tablet a tobolek v Evropě či globálním centrem výroby cytostatik a nosních sprejů pro celou korporaci Teva. Právě v Opavě také vedeme odborný výcvik čtyřletého maturitního oboru chemik-operátor a náš závod je největším zaměstnavatelem v regionu.


Opavský závod má 2 divize:Pražská komerční jednotka má 3 Business Units:


Naše léčiva pomáhají pacientům ve více než deseti terapeutických oblastech. Klíčovými jsou centrální nervový systém, onkologie, kardiologie, léčba bolesti a nemocí dýchacích cest. Naše specializované linie kooperují s lékaři všeobecného lékařství, interny, kardiologie, diabetu, ORL, urologie, oftalmologie, endokrinologie, gynekologie a dalších. Spolupracujeme se zdravotnickými zařízeními v celé České republice a vlastním výzkumem podporujeme inovace nejen stávajících generických produktů, ale i biologickou léčbu.

Produkci generických léčivých přípravků zaměřujeme především na antiastmatika, cytostatika, imunosupresiva, hypolipidemika či antihypertenziva v podobě tablet, tobolek i kapalných lékových forem. Vyrábíme rovněž volně prodejné léky (OTC), účinné farmaceutické látky (API) a rostlinné extrakty. Všechny produkty splňují uznávané standardy kvality a jsou exportovány do řady zemí celého světa včetně USA a západní Evropy.

V oblasti volně prodejných léčiv zaujímáme významné postavení na trhu díky známým přípravkům, jakými jsou Ophthalmo-Septonex, Vibovit, Stoptussin a další.

Opavský výrobní závod Teva Pharmaceutical Industries zaměstnává kolem 1 600 lidí, dalších přibližně 120 kolegů pracuje v komerční jednotce Teva Pharmaceuticals CR sídlící v Praze. S ročním obratem přes 2,5 miliardy korun v roce 2017 jsme aktuální jedničkou českého generického trhu. Disponujeme produktovým portfoliem s více než 350 léčivy a českému zdravotnictví ročně dodáme přes 20 milionů balení léků.

Významné milníky v životě společnosti:

1650-1990

Toggle

1650

Výroba léčivých přípravků v laboratorních podmínkách v opavské lékárny U Bílého anděluv.

1883

Gustav Hell zakládá společnost G. Hell & Comp pro průmyslovou výrobu léčiv.

1885

Firma kupuje bývalou Glassnerovu továrnu na výrobu krevní soli v Opavě – Komářově, zahajuje zde farmaceutickou výrobu extraktu, vazelíny, obvazu i cukrovinek a vytváří tím základy dnešní společnosti Teva Czech Industries. Tehdejší ceník uvádí 274 chemických léčiv, 130 druhů jiných léčiv, 96 různých extraktů a 93 drog rostlinného a živočišného původu. Dále náplasti, mýdla, chirurgické a obvazové prostředky.

1900 - 2000

Toggle

1900

Firma získává zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži

1901

Na území dnešního Izraele vzniká firma Salomon, Levin a Elstein LtD., která do země dovážela a dále distribuovala léčiva

1922

Firma G. Hell & Comp. má registrováno 109 ochranných známek. Mezi jinými i Thymomel ® vyráběný dodnes

1945

Lékárna u Bílého Anděla je zcela zničena válkou. Továrna v Opavě- Komárově poškozená bombardováním uniká plánování likvidace, v říjnu je závod znárodněn.

1952

Zřízen národní podnik Galena nazvaný po řeckém lékaři Galénovi z Pergamu. Specializuje se na zpracování rostlinných drog, na izolaci alkaloidu, glykosidu, barviv a polysacharidu z rostlin. Zaniká výroba injekcí na tablet.

1960

1960-1970

Firma se věnuje produkci kapalných léčivých přípravků (v portfoliu jich má na 90), galenik – extraktu a tinktur, námelových alkaloidů, srdečních glykosidu, steroidních hormonů, polysyntetických penicilinů a kancerostatik. Zahajuje doplňkovou výrobu léčebné kosmetiky a nápojových koncentrátů, mezi jinými i limonády Kofola®.

1976

Izraelská firma Salomon, Levin a Elstein Ltd. získává název Teva (což je hebrejské slovo pro přírodu) Pharmaceutical Industries Ltd.

1989

Největší úspěch Galeny:

originální postup pro výrobu substance i vlastní lékové formy látky cyklosporin - jednoho ze základních kamenů imunosupresivní léčby pacientu po transplantacích a s autoimunitními onemocněními.

1994

Privatizace výrobního závodu Galena americkou firmou IVAX Corporation.

1997

Teva Pharmaceutical Industries Ltd. vstupuje na český trh. Vzniká komerční jednotka v Praze - nazvaná Teva Pharmaceuticals ČR s.r.o.

2000 - 2010

Toggle

2006

Převzetí opavského výrobního podniku izraelskou nadnárodní korporací Teva Pharmaceutical Industries.

2008

Největší investice do českého farmaceutického průmyslu po roce 1989 – opavský výrobní závod se stává Investorem roku, výstavba nové výrobní linky v hodnotě přes 2 miliardy korun. Akvizice farmaceutické skupiny Barr, pod níž v Evropě spadala společnost Pliva.

2010

Akvizice společnosti Ratiopharm. Zahájení ostrého provozu nového závodu v Opavě. Převzetí originálního léku k léčbě roztroušené sklerózy do propagace po 10ti letech kompromoce se společností Sanofi Aventis.

2011

Akvizice společnosti Cephalon/ Mepha. S koncernem Procter&Gamble zakládá Teva společný podnik s názvem PGT Healthcare.

2012

Završení masivní investice do rozvoje opavské výroby pevných lékových forem s finální kapacitou přesahující 12 miliard tablet ročně.

2010 - Today

Toggle

2010

Akvizice společnosti Ratiopharm. Zahájení ostrého provozu nového závodu v Opavě. Převzetí originálního léku k léčbě roztroušené sklerózy do propagace po 10ti letech kompromoce se společností Sanofi Aventis.

2011

Akvizice společnosti Cephalon/ Mepha. S koncernem Procter&Gamble zakládá Teva společný podnik s názvem PGT Healthcare.

2012

Završení masivní investice do rozvoje opavské výroby pevných lékových forem s finální kapacitou přesahující 12 miliard tablet ročně.

2015

Uvedení na trh nového originálního intuitivního inhalátoru s obsahem budesonid – formoterolu pro léčbu astmatu.

2016

Akvizice společnosti Actavis Generics.

2017

Uvedení prvního generického thiotropie pro léčbu chronické obstrukční choroby plic.

2018

Evropská komise schválila převzetí OTC divize společnost PGT izraelskou firmou Teva Pharmaceuticals Industries.