Češi chtějí léky vyrobené v Evropě

Pandemie vyvolala zájem o místo produkce

Nedostatek ochranných pomůcek a vykoupenou dezinfekci má většina lidí ještě stále v živé paměti. Pandemie však změnila náhled Čechů i na výrobu léků, pro které si chodí do lékáren. Téměř dvě třetiny pacientů si uvědomily, jak je důležité, aby se léčiva vyráběla v Evropě nebo Česku. Přesně 72 % pacientů si dokonce myslí, že by vláda měla zaměřit výrobu léků do tuzemska nebo do EU. Vyplývá to z průzkumu společnosti Teva Pharmaceuticals, který zpovídal více než tři tisícovky pacientů v šesti zemích EU – Česku, Chorvatsku, Německu, Francii, Nizozemsku a Španělsku. Paradoxem však je, že pouze 38 % pacientů v Česku v současnosti ví, odkud se jejich léky berou.

„Otřesy ve zdravotnictví způsobené pandemií posloužily jako budíček. Pandemie zvýšila zájem veřejnosti o to, kde se vyrábí léčivé přípravky a jak funguje farmaceutický průmysl. Pacientům nyní více záleží na tom, kde se jejich léky vyrábí, podobně jako je tomu například u potravin. Společnost Teva se na rozvoj výroby v regionu soustředí dlouhodobě a v současné době vyrábíme 95 % našich léků v Evropě,“ říká Michael Schrewe, generální manažer Teva Pharmaceuticals ČR a SR, která průzkum provedla letos v dubnu, kdy Česká republika procházela třetí vlnou pandemie. Podle průzkumu vnímá 68 % lidí pozitivněji léky, které jsou vyrobeny v EU. V názoru na důležitost výroby v EU nicméně čeští pacienti výrazně zaostávají za zbytkem zkoumaných zemí, například ve Francii jej preferuje 85 % respondentů. Přitom podle názoru českých pacientů je udržení výroby v Česku nebo EU otázkou zajištění evropské suverenity, myslí si to v celých 77 % dotazovaných. Pro 72 % Čechů je pak lokální výroba klíčovou podmínkou pro udržení plně funkčního systému zdravotní péče. V tomto ohledu Češi ukazují výrazně silnější národní cítění, mezi ostatními zeměmi to podobně cítí pouze 61 % respondentů. „Cílem průzkumu bylo mimo jiné zjistit, zda pacienti zaznamenali v době pandemie více výpadků v dostupnosti zdravotní péče a léků než před ní. V tomto ohledu průzkum ukázal, že farmaceutický průmysl obstál a zajistil stabilní zásobování i v době pandemie. Jako prioritní vnímáme naplnění potřeb zdravotního systému – lékařů i pacientů, kteří spoléhají na pravidelné dodávky léčiv,“ říká Jana Novotná, manažerka vnějších vztahů pro Teva Pharmaceuticals ČR a SR. Pouze 12 % pacientů v Česku totiž uvedlo, že jejich léčbu museli lékaři z důvodu nedostatku léků přerušit. „Přísná hygienická opatření v našem výrobním závodě v Opavě dodržujeme i za normální situace, takže pro nás pandemická opatření nepředstavovala komplikace. Díky tomu jsme nemuseli výrobu nijak omezit nebo přerušit a jsme schopni bez problémů současnou poptávku našich léků v České republice uspokojit,“ dodává. Co se týká výkyvů u domluvených kontrol nebo léčebných procedur, přesun na jiný termín nebo zrušení zaznamenalo v době pandemie 27 % dotázaných. Například v Německu to však bylo pouze 11 %. Průzkum také ukázal důvěru lidí ve výrobce léků a jejich roli při zotavení z pandemii – celkem 66 % respondentů v Česku věří, že farmaceutický průmysl je v tomto ohledu klíčový.

Čeští pacienti se ve srovnání se zbytkem zemí ukázali jako pragmatici, co se týče vlivu na životní prostředí a sociální odpovědnosti. Celkem 72 % z nich si nejvíce cení schopnosti dodávat účinné a bezpečné léky pacientům.

Průzkum také ukázal, že 84 % pacientů napříč Evropou si myslí, že vláda by měla podporovat investice do farmaceutické výroby v jejich regionu, což zajistí, že Evropa bude moci vyrábět dostatek životně důležitých léků.

„Průzkum organizovaný společnosti Teva napříč Evropou potvrdil naše přesvědčení, že v současném světě je zajištění dodávek léků jednou ze základních bezpečnostních potřeb evropského prostoru. Investice do farmaceutického průmyslu by tak měly být jednou z vládních priorit. Příprava strategického plánu pro zajištění výroby a dodávek v době pandemie, podpora tuzemských vědeckých pracovišť pro výzkum a vývoj léků, podpora zaměstnanosti v oblasti farmaceutické výroby v ČR – to vše jednoznačně povede ke zvýšení soběstačnosti v rámci Evropy,“ uzavírá Filip Vrubel, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.

O společnosti Teva Pharmaceuticals

Teva Pharmaceutical Industries Ltd. (NYSE: TEVA) patří k předním světovým farmaceutickým společnostem a je aktivní na 60 trzích. Celosvětově zaměstnává přibližně 40 000 zaměstnanců. Její inovativní a vysoce kvalitní léčiva pomáhají každý den 200 milionům lidí. Centrála sídlí v Izraeli, má 58 výrobních závodů ve třech desítkách zemí. Teva má také dlouholetou tradici v České republice, kde provozuje výrobní závod Teva Czech Industries, s.r.o., který zaměstnává více než 1 500 lidí, dalších přibližně 120 kolegů pracuje v komerční jednotce Teva Pharmaceuticals CR, s.r.o., sídlící v Praze. S ročním obratem téměř 3 miliardy korun v roce 2020 je Teva aktuální dvojkou českého generického trhu a českému zdravotnictví ročně dodá přes 18 milionů balení léků. Zároveň se Teva snaží dlouhodobě zvyšovat povědomí o problémech, které souvisí s nedodržováním léčby – tzv. non-adherencí. Výrobní závod Teva v Opavě (Teva Czech Industries, s.r.o.) se také letos zařadil mezi TOP 20 největších plátců daně z příjmu právnických osob. Žebříček sestavuje od roku 2003 ministerstvo financí, které tak oceňuje firmy za jejich podíl na plnění veřejného rozpočtu.

Více informací naleznete na: www.teva.cz

Sdílejte tuto stránku na:

Mohlo by vás také zajímat...

Opavská Teva měla rekordní tržby a je klíčovým závodem celé korporace

Opavská Teva měla rekordní tržby a je klíčovým závodem celé korporace

OZNAM K DOČASNÉMU VÝPADKU HYLAK FORTE

OZNAM K DOČASNÉMU VÝPADKU HYLAK FORTE

Teva ČR byla prohlášena za nejatraktivnějšího zaměstnavatele v roce 2023 v kategorii farmacie a zdra...

Teva ČR byla prohlášena za nejatraktivnějšího zaměstnavatele v roce 2023 v kategorii farmacie a zdravotnictví

Najdôležitejšie udalosti ESG spoločnosti Teva v roku 2021

Najdôležitejšie udalosti ESG spoločnosti Teva v roku 2021

Správy o pokroku ESG za rok 2021

Správy o pokroku ESG za rok 2021

Stažení léku AMBROBENE 15MG/5ML SIR 100ML z trhu

Stažení léku AMBROBENE 15MG/5ML SIR 100ML z trhu

TEVA darovala základní léky na podporu ukrajinských uprchlíků

TEVA darovala základní léky na podporu ukrajinských uprchlíků