Teva ČR byla prohlášena za nejatraktivnějšího zaměstnavatele v roce 2023 v kategorii farmacie a zdravotnictví

Anketu již pošesté zorganizovala personální společnost Randstad, která mapuje, co zaměstnance ve 32 zemích Evropy i mimo ni nejvíce motivuje a co je pro ně důležité při výběru zaměstnavatele. Letošního ročníku se zúčastnilo 4836 respondentů a sběr dat proběhl v lednu 2023 napříč celou Českou republikou. Společnost Teva Pharmaceuticals ČR, s.r.o. se umístila na prestižním prvním místě v kategorii Farmacie a zdravotnictví.

Do šestého ročníku bylo nominováno několik společností. Vítězi byli vyhlášeni v deseti kategoriích. Společnost Teva Pharmaceuticals ČR, s.r.o. zaznamenala obrovský vzestup a porazila i stabilní velké hráče v této anketě. Jsme nesmírně šťastní, vítězství nás velmi potěšilo. Upřímně děkujeme všem našim kolegům, jejichž hlavní zásluhou je, že se nám podařilo umístit se na nejvyšší příčce. Oni jsou pro nás ti nejdůležitější, ti, bez kterých by naše společnost nebyla tím, čím je. První místo je pro nás i obrovskou motivací a závazkem do budoucna,“ uvedla HR ředitelka společnosti Teva CZ&SK Jana Borecká.

Podle vyjádření organizátorů ankety patřily mezi hlavní faktory, které v minulosti ovlivnily hlasující, zejména síla značky, dobré jméno společnosti či příjemné pracovní prostředí. V roce 2023 se rozhodování lidí změnilo. Nově se prioritou při rozhodování staly kromě finančně zajímavé mzdy také benefity, pracovní prostředí, postavení žen ve firemní kultuře a v neposlední řadě pracovní jistota.

Paní ředitelko, určitě všechny potěšilo vítězství, o kterém rozhodly jen hlasy těch, kteří se do ankety zapojili a společnosti dali hlas. Víte, kdo a odkud byli hlavní „tahouni“, co asi rozhodlo a kolik jste vlastně hlasů získali?

Máte pravdu, vítězství nás velmi potěšilo a je obrovskou motivací pokračovat v dalších aktivitách pro naše zaměstnance i externí kandidáty na pracovní pozice v naší společnosti.

Společnost Randstat neuvádí data, podle kterých bychom uměli odpovědět na tuto otázku. Můžeme však říci, že v průzkumu tento rok odpovídalo 4836 respondentů ze všech krajů České republiky, zastoupení respondentů v jednotlivých krajích odráží velikost každého kraje v počtu obyvatel. Z tohoto pohledu bylo nejvíce respondentů z Prahy, Středočeského kraje, Moravskoslezského kraje a Jižní Moravy. Respondenti hodnotili 150 největších zaměstnavatelů na trhu.

Z ankety Nejatraktivnější zaměstnavatel vyplynulo, že v Tevě si lidé chválí zejména kolektiv, mzdové podmínky a benefity. Co u vytipovaných zájemců rozhoduje nejvíc, aby se stali součástí Tevy?

Já osobně vidím už roky stále stejný vzorec, který určuje úspěšnost uchazečů, a to je jejich motivace, potenciál k dalšímu růstu a dosavadní znalosti. Vybíráme kandidáty, kteří se chtějí realizovat, v nové pozici fungovat samostatně a kteří upřednostňují proaktivní hledání řešení. Týmovost je samozřejmostí. Ve výběrovém řízení využíváme psychodiagnostiku u všech pracovních pozic a máme pravidlo tří párů očí, což znamená, že na straně Tevy jsou do výběru finálního kandidáta či kandidátky zapojeni minimálně tři lidi, ti by se měli shodnout na výběru daného uchazeče.

Co je top 5 z pohledu Tevy, proč by se měli lidé ucházet o práci ve Vaší společnosti?

Nabízíme velmi otevřenou, přátelskou a podporující firemní kulturu, stabilitu velké korporátní společnosti, příjemné pracovní podmínky s velkou míru flexibility a zejména poslání našeho businessu, tj. pomáhat pacientům na celém světě k tomu, aby mohli díky našim lékům prožívat lepší dny. To jsou hodnoty, za kterými všichni jdeme.

Jsem velmi šťastná, když dostanu zpětnou vazbu, že se tu zaměstnanci cítí dobře. V květnu jsem byla velmi potěšená spontánní reakci dlouholeté kolegyně, která na svém vystoupení ve veřejném prostoru sdělila publiku, že Teva je pro ni i po více než 10 letech místem, kde se má možnost stále rozvíjet a je za to vděčná. Stejně tak zaznamenáváme zájem bývalých zaměstnanců o návrat zpět do našich řad.

V dnešním moderním světě neustále narůstá význam HR – řízení lidských zdrojů. Jedním z klíčů k úspěchu v každé firmě jsou vztahy jak interní, tak externí. Začněme u těch interních. Aktuálně se tomu přikládá velký důraz, pokud totiž nebudou zaměstnanci spokojeni, pocítí to všichni kolem. Team lídři, manažeři a ředitelé by měli vědět, že vybudování dlouhodobě udržitelných a zdravých vztahů se zákazníky nebo dodavateli by se mělo především budovat nejprve zevnitř. Jak je to v Tevě?

Máte pravdu, vztahy na pracovišti patří mezi nejdůležitější faktory, kvůli kterým zaměstnanci ve všech firmách zůstávají nebo odcházejí. Zdravé pracovní kolektivy nevznikají automaticky, je to vždy dlouhodobá práce manažera, jak svůj tým vede, jak jej motivuje a jak probíhá komunikace v rámci týmu. Pro všechny zaměstnance je důležité partnerské vedení, rozvojová zpětná vazba, vzájemná otevřenost a důvěra. U všech těchto věcí je jasné, že nevzniknou ze dne na den. Na všech vztazích, soukromých i pracovních, se musí neustále pracovat, aby se rozvíjely.

Co všechno je za tím, že Teva Pharmaceuticals ČR, s.r.o. získala takovou prestižní nominaci?

Letošní cena odráží především vnímání externích respondentů. Je pravdou, že jsme tento rok zapracovali na benefitech, které externí kandidáti mohou vidět v našich inzerátech na pracovní pozice. Nabízíme také zajímavý systém odměňování i motivující Car Policy.

Většina uchazečů, kteří se k nám hlásí, však oceňují dlouhodobou stabilitu společnosti, kde neprobíhají již několik let žádné významné organizační změny, což je na farmaceutickém trhu docela výjimkou. Po období Covidu, kdy mnoho firem skončilo své podnikání nebo jej omezilo, lidé hledají právě takové stabilní zázemí, které jim zároveň poskytuje možnost realizace a rozvoje.

Právě rozvoj našich lidí bych ráda vyzdvihla. Mým skromným cílem (smích) je neustále budovat Tevu jako „learning organization“. Aby každý měl neustále možnost se učit v různých formách nové věci, které potřebujeme pro zlepšování a další úspěch našeho businessu.

Zmínila jste, že nominaci do soutěže o nejatraktivnějšího zaměstnavatele jste získali i díky firemní kultuře. Umíte nám alespoň ve zkratce popsat, co TEVA nabízí svým zaměstnancům?

Firemní kulturu už jsem zmínila během rozhovoru jako otevřenou, přátelskou a podporující. Ráda bych však doplnila, že na českém trhu působí nejen naše komerční jednotka, ale také velký výrobní závod v Opavě s 1700 zaměstnanci. Může se pyšnit dlouholetou spoluprací s místní střední odbornou školou, organizuje během roku mnoho akcí pro rodinu i zaměstnance. Je za tím velká práce HR týmu v opavském závodu, která má velký dopad na vnímání Tevy jako zaměstnavatele na lokální úrovni. Za letošním oceněním je hodně práce v obou týmech.

Je na závěr ještě nějaká myšlenka či poselství, se kterým byste se chtěla rozloučit?

Ráda. Chtěla bych popřát všem našim zaměstnancům hodně zdraví, úspěchů a inspirativních zážitků v další práci.

O Randstad employer brand research

Randstad Employer Brand Research je nezávislý průzkum, který se provádí ve více než 30 zemích světa včetně Česka a přináší vzhled do toho, co zaměstnance nejvíce motivuje a co je pro ně důležité při výběru zaměstnavatele.

Sdílejte tuto stránku na:

Mohlo by vás také zajímat...

Opavská Teva měla rekordní tržby a je klíčovým závodem celé korporace

Opavská Teva měla rekordní tržby a je klíčovým závodem celé korporace

OZNAM K DOČASNÉMU VÝPADKU HYLAK FORTE

OZNAM K DOČASNÉMU VÝPADKU HYLAK FORTE

Najdôležitejšie udalosti ESG spoločnosti Teva v roku 2021

Najdôležitejšie udalosti ESG spoločnosti Teva v roku 2021

Správy o pokroku ESG za rok 2021

Správy o pokroku ESG za rok 2021

Stažení léku AMBROBENE 15MG/5ML SIR 100ML z trhu

Stažení léku AMBROBENE 15MG/5ML SIR 100ML z trhu

TEVA darovala základní léky na podporu ukrajinských uprchlíků

TEVA darovala základní léky na podporu ukrajinských uprchlíků

Češi chtějí léky vyrobené v Evropě

Češi chtějí léky vyrobené v Evropě